صفحه اصلی       تماس با ما           سایت دانشگاه
بسم الله الرحمن الرحیم                                           یکشنبه، 26 فروردین 1403 
                                                                                                                       
  ​ Home page       Contact us
   
 
 

 
 
     
چگونه درک مطلب خود را افزایش دهیم؟

 تاريخ: 15/06/97

چگونه درک مطلب خود را افزایش دهیم؟
 
برای خود پیش زمینه ایجاد کنید:
هدف مطالعه ارتباط دادن مطالب جدید با مطالبی است که از قبل می‌دانید، سعی کنید درباره موضوعی که تدریس می شود پیش زمینه‌ داشته باشید.
به این مثال دقت کنید: اگر ورزش خاصی را دوست داشته باشید، چون برای خود پیش زمینه ‌ایجاد کرده اید خواندن، فهمیدن و به خاطر سپردن مطالب ورزشی بسیار موثرتر اتفاق می افتد و خواندن مطالب ورزشی برای شما بسیار آسان‌تر می‌شود.
 
مهارت مطالعه و درک مطلب خود را تقویت کنید
 برای درک مطلب نیاز به انگیزه، تمرکز، پیش زمینه و روش مطالعه صحیح دارید.
 برای تقویت مهارت مطالعه و درک مطلب اطلاعات عمومی خود را باره رشته مهندسی نفت افزایش دهید.  با خواندن کتاب، روزنامه و مجله اطلاعات عمومی خود را گسترش دهید.  با مراجعه به سایت دانشکده به آدرس fa.pge.sut.ac.ir می توانید برخی منابع نفتی را یافته و در این باره اطلاعات خود را افزایش دهید.
 
برای درک بهتر مطلب با ساختار پاراگراف آشنا شوید.
 معمولا هر پاراگراف با مقدمه‌ای شروع شده و با نتیجه‌ای پایان می‌یابد. اغلب اولین جمله به توصیف کلی مطالب می‌پردازد و زمینه را برای توضیح بیشتر فراهم می‌کند.  پس به جملات اول هر پاراگراف بیشتر توجه کنید تا بتوانید موضوع بحث را بهتر تشخیص دهید.  همچنین به دنبال نشانه‌ها، کلمات و عباراتی باشید که نشان دهنده تغییر موضوع مورد بحث می‌باشند.
به شیوه تنظیم مطالب توجه کنید.  توجه کنید که آیا مطالب بر اساس ترتیب زمانی نوشته شده‌اند و یا بر اساس درجه اهمیت؟ ترتیب مطالب بر اساس کاربرد آنهاست و یا بر اساس دشواری آن‌ها؟ این کار به تنظیم مطالب در ذهن کمک می‌کند.
 
 در خود انگیزه و علاقه ایجاد کنید.
 پیش از آنکه مطلبی درس داده شود، نگاهی گذرا به آن بیندازید.  سؤالاتی در مورد آن از خود بپرسید و با هم کلاسی‌ها در مورد آن صحبت کنید.  هر چه انگیزه و علاقه شما بیشتر باشد، درک شما نیز بهتر خواهد شد.
 
 به نکاتی که به فهم مطلب کمک می‌کند توجه کنید.
 به عکس‌ها، نمودار‌ها، جدول‌ها و سرفصل‌ها توجه کنید.  اولین و آخرین پاراگراف هر بخش را بخوانید.
 
مطالب را خلاصه نویسی و دوره کنید.
یک بار خواندن کتاب هیچ‌گاه کافی نیست.  برای فهم عمیق‌تر باید زیر مطالب مهم را خط بکشید، خلاصه کنید و دوره نمایید.
 
برای مطالعه  از تکنیکی منظم و منسجم استفاده کنید.
 هنگام مطالعه از یک روش منظم استفاده کنید تا به آن روش مسلط شوید.  یکی از بهترین روش‌ها، شامل مراحل پیش خوانی، پرسش، خواندن، بازگویی و تعریف و دوره مطالب می‌باشد (برای اطلاعات بیشتر در باره روش PQRST به سایت دانشکده به آدرس fa.pge.sut.ac.ir مراجعه نمایید).
 
 با تمرکز و توجه کامل مطالعه کنید.
یک خواننده خوب همیشه با تمرکز و توجه کامل مطالعه می‌کند و هیچ مطلبی را نخوانده باقی نمی‌گذارد. پس تا موضوعی را کاملا نفهمیده‌اید، به سراغ موضوع بعدی نروید.
 
* برای این نوشته از مقاله ای از سایت خبرگزاری دانشجو استفاده شده است. 


 امکانات
     

 
درج در سايت توسط : PGE
       
صفحه اصلی | وب سایت دانشگاه صنعتی سهند | تماس با ما                                                                                                                         Home page|Contact us
دانشگاه صنعتی سهند، دانشکده مهندسی نفت و گاز- صندوق پستی: 1996-51335 | شماره تماس: 33444346 041 | ایمیل :  Officeoilandgas@sut.ac.ir    
Petroleum & Natural Gas Engineering Faculty, Sahand University of Technology, P.O.Box: 51335-1996, Tel:0098 (0) 4133444346, Email: officeoilandgas@sut.ac.ir