صفحه اصلی       تماس با ما           سایت دانشگاه
بسم الله الرحمن الرحیم                                           چهارشنبه، 9 اسفند 1402 
                                                                                                                       
  ​ Home page       Contact us
   
 
 

 
 
     
تکنیک ها و تاکتیک های درس خواندن

 تاريخ: 15/06/97

تکنیک‌ها و تاکتیک‌های خوب درس خواندن در دانشگاه
یکی از مشکلاتی که دانشجویان در کلاس با آن مواجه هستند چگونه گوش دادن به صحبت‌های استاد و چگونگی درک مطلب علمی است. برای دریافت راهنمایی در این مورد مطلب زیر را با دقت مطالعه کنید:
قبل از کلاس:
نکات مهم جلسه گذشته را به یاد آورید. (دوره کنید. )
تکالیف خود را انجام دهید.
 راجع به مطالب درسی جدید فکر کنید.
 
 پیش از ورود به کلاس مطالعه کنید
 برای هر مشکلی راه حلی وجود دارد و یکی از روشهایی که شما می‌توانید با کمک آن دروسی را که به آن‌ها علاقه ندارید با تمایل بیشتری مطالعه کنید، این است که پیش از حضور در کلاس درس یاد شده، نگاهی به کتاب انداخته و بکوشید اطلاعاتی درباره موضوع مورد نظر خود جمع‌آوری کنید.
 
هرچه اطلاعات اولیه و دانسته‌های شما درباره یک موضوع درسی بیشتر باشد، خود به خود کشش بیشتری در شما برای فراگیری آن بوجود خواهد آمد.  شاید تا به حال به این موضوع فکر کرده باشید که چرا دبیران و استادان شما اینقدر به شما تاکید می‌کنند که پیش از ورود به کلاس، مطالعه سطحی و اجمالی و سریعی بر آنچه که قرار است تدریس شود داشته باشید. علت این تاکید بیشتر به خاطر همین تاثیر اطلاعات اولیه است.  با دانستن اطلاعات اولیه شوق یادگیری و تمرکز حواس شما در کلاس بیشتر شده و مطالب بیان شده را بهتر درک می‌کنید.  اگر باور ندارید امتحان کنید تا خودتان تجربه کنید.
 
چگونه سرکلاس خوب گوش کنیم
 گوش کردن یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که با پرورش آن می‌توانید کارآیی خود را در مدرسه افزایش دهید. این مهارت بعد از مهارت خواندن، یکی از مشکل‌ترین مهارت هاست با تمرین های زیر این مهارت را تقویت کنید:
در کلاس مطالب درسی را دنبال کنید و به رویا فرو نروید. (خیالبافی نکنید. )
اگر حرف بزنید، مطمئنا نمی‌توانید گوش کنید.
بر روی موضوع درس تمرکز کنید.
در هنگام گوش کردن، قلم به دست باشید و نکات مهم را یادداشت کنید.
خوب گوش کردن به معنی توجه کردن است.
تمام آنچه را که گفته می‌شود بشنوید، نه آنچه را که دوست دارید.
آنچه را که می‌شنوید با آنچه که از قبل می‌دانستید، ربط دهید.
نکات مهم درس را تشخیص دهید.
صحبت‌های استاد را دنبال کنید(حدس بزنید صحبتهای بعدی او چه خواهد بود).
با دقت گوش نموده و به دنبال عبارات کلیدی استاد باشید و به آن اهمیت دهید.  
بخاطر بسپارید که گوش کردن با شنیدن متفاوت است (شما می‌توانید هرچیزی را بشنوید، اما به آن گوش نکنید یا از یک گوش بشنوید و از گوش دیگر بیرون کنید).
برای گوش کردن باید فکرکنید و فعال باشید نه منفعل.
 
چگونه یادداشت برداری کنیم
 بهترین و موثر‌ترین راه برای اینکه شما یک شنونده فعال باشید این است که یادداشت بردارید.  اگر می‌خواهید یک دانشجوی موفق شوید حتما از صحبت مدرس یا سخنران، یادداشت برداری کنید.  در یادداشت برداری موفق نباید تمام جمله ها را به طور کامل یادداشت کنید، بلکه باید تنها نکات را به صورت اشاره‌ای و مختصر یادداشت کنید.  برای این منظور باید از واژه‌های کلیدی استفاده کنید که چون جرقه‌ای همه موضوع را به یاد شما می‌آورد.  
 
 بعد از کلاس:
مطالب درسی و یادداشت‌هایتان را دوره کنید.
هنگام دوره زیر نکات مهم خط بکشید.
بعضی‌ها دوست دارند که یادداشت‌هایشان را پاکنویس کنند، اما سعی کنید برای اینکار وقت زیادی اختصاص ندهید.
از خود پرسش کنید
در مطالعه اولیه هدف شما گرفتن اطلاعات ابتدایی و کنجکاو کردن ذهن با گرفتن اطلاعات ساده و کم حجم مقدماتی است؛ ولی روش دیگری که می‌توانید از آن برای افزایش میزان بازدهی و به خاطر سپردن بیشتر مطالب استفاده کنید، پرسش کردن قبل، هنگام و پس از مطالعه است.  با کتاب شوخی کنید.
 امکانات
     

 در همین زمینه

 
درج در سايت توسط : PGE
       
صفحه اصلی | وب سایت دانشگاه صنعتی سهند | تماس با ما                                                                                                                         Home page|Contact us
دانشگاه صنعتی سهند، دانشکده مهندسی نفت و گاز- صندوق پستی: 1996-51335 | شماره تماس: 33444346 041 | ایمیل :  Officeoilandgas@sut.ac.ir    
Petroleum & Natural Gas Engineering Faculty, Sahand University of Technology, P.O.Box: 51335-1996, Tel:0098 (0) 4133444346, Email: officeoilandgas@sut.ac.ir